Главная ПОРШЕНЬ Wiseco pistons Nissan 350Z VQ35 Wiseco piston kit CR 8.8 96mm K605M96AP
Toyota Celica / MR2 2.0 16V 3S-GTE Wiseco piston kit CR 9.0 86.5mm K615M865AP €801.89
Back to products
Audi / VW 2.0 16V TSI EA888 Wossner piston kit CR 9.6 82.50mm K9494DA €823.89
Nissan 350Z VQ35 Wiseco piston kit CR 8.8 96mm K605M96AP
Bore size
96.00mm
Stroke
81.40mm
Wiseco compression ratio (CR)
8.8:1
OEM compression ratio (CR)
10.3:1
Dome volume (CC)
-10cm3
Compression height (CH)
29.67mm
Pin diameter
22mm
Features
Accepts Turbo and Nitrous
Fits for
Nissan 350Z, Maxima – 3.5 24V (VQ35DE)