Esileht PLOKIKAANE OSAD Supertech parts Audi / VW 1.8-2.0 16V Supertech valve spring set SPRK-V2093-4-16S
Audi / VW 1.8-2.0 16V, 2.2T 20V Mahle exhaust valve STD €13.19
Back to products
AUDI 2.2 20V Turbo Tommi's Billet engine timing crankshaft gear €186.99
Audi / VW 1.8-2.0 16V Supertech valve spring set SPRK-V2093-4-16S
Laost otsas
Kategooria: Supertech parts
Kirjeldus
Spring data:
Seat pressure – 82lbs @ 31.75mm
Open (lift) pressure – 224lbs @ 11.50mm
Spring coil bind – 16.70mm
Max lift – 13.00mm
Rate – 12.50mm
Outer spring outer diameter – 30.40mm
Outer spring inner diameter – 23.20mm
Inner spring outer diameter – 21.90mm
Inner spring inner diameter – 16.50mm