Esileht KOLVID Wiseco pistons Audi / VW 1.8T 20V Wiseco pistons CR 8.5 81.5mm K563M815AP
BMW M3 E46 3.2 S54B32 Wiseco forged pistons 87.25mm CR 11.1:1 KE126M8725 €1,230.89
Back to products
Opel / Vauxhall 2.0 C20XE Wiseco pistons CR 12.5 86.5mm KE163M865AP €801.89
Audi / VW 1.8T 20V Wiseco pistons CR 8.5 81.5mm K563M815AP
Kategooria: Wiseco pistons
Kirjeldus
Product detailed specification
Bore size
81.50mm
Stroke
86.40mm
Wiseco compression ratio (CR)
8.5:1
OEM compression ratio (CR)
9.5:1
Dome volume (CC)
-7cm3
Compression height (CH)
32.71mm
Pin diameter
20mm
Features
Accepts Turbo and Nitrous, Round piston skirt
Fits for
VAG – 1.8T 20V