Esileht KOLVID Wiseco pistons BMW 2.5 12V M20B25 Wiseco pistons CR 8.8 84.5mm KE317M845AP
Mini Cooper S MKII 1.6 16V N12 N14 Wiseco pistons CR 10.1 77mm KE259M77 €823.89
Back to products
VAG 1.4 16V TSI Wiseco pistons CR 10:1 76.50m KE192M765AP €801.89
BMW 2.5 12V M20B25 Wiseco pistons CR 8.8 84.5mm KE317M845AP
Bore size
84.50mm
Stroke
75.00mm
Wiseco compression ratio (CR)
8.8:1
OEM compression ratio (CR)
8.8:1
Dome volume (CC)
-6.8cm3
Compression height (CH)
34.70mm
Pin diameter
22mm
Features
Accepts Turbo and Nitrous, Round piston skirt
Fits for
BMW – 2.5 12V (M20B25)