Esileht KOLVID Wiseco pistons BMW 2.5 24V M50B25 Wiseco pistons CR 8.8 84.5mm KE315M845
Mini Cooper S MKII 1.6 16V N12 N14 Wiseco pistons CR 10.1 77mm KE259M77 €823.89
Back to products
VAG 1.4 16V TSI Wiseco pistons CR 10:1 76.50m KE192M765AP €801.89
BMW 2.5 24V M50B25 Wiseco pistons CR 8.8 84.5mm KE315M845
Kategooria: Wiseco pistons
Kirjeldus
Product detailed specification
Bore size
84.50mm
Stroke
75.00mm
Wiseco compression ratio (CR)
8.8:1
OEM compression ratio (CR)
10.5:1
Dome volume (CC)
-13.5cm3
Compression height (CH)
33.20mm
Pin diameter
22mm
Features
Accepts Turbo and Nitrous; FSR piston skirt
Fits for
BMW E36, E34 – 2.5 24V (M50B25 Single Vanos)