Esileht KOLVID FCP pistons Opel 2.0 Turbo Z20LET/LEH/LER FCP Y20LET forged pistons CR 8.5 86.5mm
Audi / VW 1.8T 20V FCP forged pistons kit 82mm CR 8.5 €845.90
Back to products
VW / Seat 2.0 16V ABF FCP forged pistons kit 83mm CR 13.0 €845.90
Opel 2.0 Turbo Z20LET/LEH/LER FCP Y20LET forged pistons CR 8.5 86.5mm
Kategooria: FCP pistons
Kirjeldus
Part number: FCPPOZ865085
Manufacturer: FCP Engineering
Made of 4032-T6, piston skirt is molibden coated.
Each set of pistons also includes rings and HD series pins.
Bore size: 86.50mm
Compression ratio (CR): 8.5:1
Compression height: 30.40 mm
Pin diameter: 21mm
Stroke: 86.00mm
Opel / Vauxhall – 2.0 16V Turbo (Z20LET, Z20LER, Z20LEH, Y20LET)
Connecting rod lengh must be 143.1mm
Kojuvedu
Seotud tooted
Sold out
Audi RS6 C7, RS7 4.0 V8 TFSI BITURBO FCP forged pistons CR 9.5 84.5mm