Esileht KOLVID FCP pistons Opel 2.0 Turbo Z20LET/LEH/LER Y20LET FCP forged pistons CR 8.5 86mm
BMW 3.0 M54B30 Turbo FCP forged pistons 84.5mm CR 9.0 €1,285.90
Back to products
Opel 1.6 16V Turbo Z16LET FCP forged pistons 79.50mm CR 8.7 €845.90
Opel 2.0 Turbo Z20LET/LEH/LER Y20LET FCP forged pistons CR 8.5 86mm
Kategooria: FCP pistons
Kirjeldus
Part number: FCPPOZ860085
Manufacturer: FCP Engineering
Made of 4032-T6, piston skirt is molibden coated.
Each set of pistons also includes rings and HD series pins.
Bore size: 86.00mm
Compression ratio (CR): 8.5:1
Compression height: 30.40 mm
Pin diameter: 21mm
Stroke: 86.00mm
Opel / Vauxhall – 2.0 16V Turbo (Z20LET, Z20LER, Z20LEH, Y20LET)
Connecting rod lengh must be 143.1mm
Kojuvedu
Seotud tooted
Audi 200 S2 RS2 S4 S6 2.2T 20V FCP forged pistons 81.50mm CR 8.5