Esileht KOLVID Wiseco pistons Opel / Vauxhall 2.0 C20XE Wiseco pistons CR 13.5 87mm KE263M87AP
Nissan Skyline 2.6 RB26DETT Wiseco Pistons CR 8.25 86.50mm K591M865AP €1,230.89
Back to products
Nissan Skyline 2.6 RB26DETT Wiseco Pistons CR 8.25 87mm K591M87AP €1,230.89
Opel / Vauxhall 2.0 C20XE Wiseco pistons CR 13.5 87mm KE263M87AP
Bore size
87.00mm
Stroke
86.00mm
Wiseco compression ratio (CR)
13.5:1
OEM compression ratio (CR)
10.5:1
Dome volume (CC)
12cm3
Compression height (CH)
30.49mm
Pin diameter
21mm
Features
Accepts Turbo and Nitrous; asymmetrical FSR series
Fits for
 Opel – 2.0 16V (C20XE)