Esileht PLOKIKAANE OSAD Supertech parts Audi S2 RS2 2.2T 20V 3B ABY AAN Supertech valve spring set SPRK-V2093-4-20S
Audi / Seat / Skoda / VW 1.8T 20V Supertech valve spring set SPRK-AUDI1.8T €702.90
Back to products
Mitsubishi EVO 4-9 4G63 Supertech Inconel exhaust valve MEVI-1009 +1mm €37.39
Audi S2 RS2 2.2T 20V 3B ABY AAN Supertech valve spring set SPRK-V2093-4-20S
Kategooria: Supertech parts
Kirjeldus
Spring data:
Seat pressure – 82lbs @ 31.75mm
Open (lift) pressure – 224lbs @ 11.50mm
Spring coil bind – 16.70mm
Max lift – 13.00mm
Rate – 12.50mm
Outer spring outer diameter – 30.40mm
Outer spring inner diameter – 23.20mm
Inner spring outer diameter – 21.90mm
Inner spring inner diameter – 16.50mm
Set includes:
Dual springs – 20 pcs. SPR-V2093-4
Titanium retainers – 20 pcs. RET-027
Seats – 20 pcs. SEAT-V2093
Kojuvedu
Seotud tooted
Audi / VW / BMW / Opel / Renault Supertech 6mm single groove valve keeper/lock KPR-6S-7
Supertech parts
Part number KPR-6S-7 Supertech 6mm single groove valve keeper (lock) Price is for 1 pc. (2 pcs. needed for one
Lisa korvi
Audi / VW 1.8 2.0 16V, 2.2T 20V Supertech 7mm single groove valve lock KPR-VW7-S
Supertech parts
Supertech 7mm single groove valve keeper fits for: 4 cylinder VW Corrado, Golf, Jetta engines – 1.8-2.0 16V (6A, KR,
Lisa korvi
Audi / VW 1.8-2.0 16V 2.2T 20V Supertech intake valve seal VS-VW7I
Part number VS-VW7I. Supertech intake valve seal for 7mm valve stem. Audi / VW 4-5 cylinder engines – 1.8 16V,