Esileht KOLVID Wiseco pistons Audi / VW 1.8T 20V Wiseco pistons CR 8.5 81mm K563M81AP
Audi / VW 1.8T 20V coated FSR JE Pistons kit CR 9.25 82mm 353830 €878.90
Back to products
BMW 2.5 12V M20B25 Wiseco pistons CR 8.8 84.5mm KE317M845AP €1,351.90
Audi / VW 1.8T 20V Wiseco pistons CR 8.5 81mm K563M81AP
Kategooria: Wiseco pistons
Kirjeldus
Product detailed specification
Bore size
81.00mm
Stroke
86.40mm
Wiseco compression ratio (CR)
8.5:1
OEM compression ratio (CR)
9.5:1
Dome volume (CC)
-7cm3
Compression height (CH)
32.71mm
Pin diameter
20mm
Features
Accepts Turbo and Nitrous, Round piston skirt
Fits for
VAG – 1.8T 20V