Esileht KOLVID Wiseco pistons Opel / Vauxhall 2.0 C20XE Wiseco pistons CR 12.5 87mm KE163M87AP
BMW 3.0 24V M54B30 Wiseco Pistons CR 9.0 84.25mm KE325M8425 €1,351.90
Back to products
Toyota Supra 3.0 2JZGTE Wiseco Pistons kit CR 8.4 86.5mm K550M865AP €1,230.89
Opel / Vauxhall 2.0 C20XE Wiseco pistons CR 12.5 87mm KE163M87AP
Bore size
87.00mm
Stroke
86.00mm
Wiseco compression ratio (CR)
12.5:1
OEM compression ratio (CR)
10.5:1
Dome volume (CC)
5.2cm3
Compression height (CH)
30.49mm
Pin diameter
21mm
Features
Asymmetrical FSR series
Fits for
 Opel – 2.0 16V (C20XE)