Esileht KOLVID Wiseco pistons Subaru WRX 2.0 16V EJ20 Wiseco Pistons CR 8.35 92.50mm K588M925AP
BMW 3.0 24V M54B30 Wiseco Pistons CR 9.0 84.25mm KE325M8425 €1,351.90
Back to products
Toyota Supra 3.0 2JZGTE Wiseco Pistons kit CR 8.4 86.5mm K550M865AP €1,230.89
Subaru WRX 2.0 16V EJ20 Wiseco Pistons CR 8.35 92.50mm K588M925AP
Kategooria: Wiseco pistons
Kirjeldus
Product detailed specification
Bore size
92.50mm
Stroke
75.00mm
Wiseco compression ratio (CR)
8.35:1
OEM compression ratio (CR)
8.0:1
Dome volume (CC)
-9cm3
Compression height (CH)
32.66mm
Pin diameter
23mm
Features
Accepts Turbo and Nitrous; Full Round Skirt
Fits for
Subaru Impreza WRX STI – 2.0 16V (EJ20, EJ205, EJ207)