Esileht KOLVID Wiseco pistons Toyota Supra 3.0 2JZGTE Wiseco Pistons kit CR 9.7 87mm K677M87AP
Audi / VW 1.8T 20V Stroker Wiseco pistons CR 8.5 82.5mm KE200M825 €911.90
Back to products
Nissan 350Z VQ35 Wiseco piston kit CR 8.8 96mm K605M96AP €1,318.90
Toyota Supra 3.0 2JZGTE Wiseco Pistons kit CR 9.7 87mm K677M87AP
Laost otsas
Kategooria: Wiseco pistons
Kirjeldus
Product detailed specification
Bore size
87.00mm
Stroke
86.00mm
Wiseco compression ratio (CR)
9.5:1
OEM compression ratio (CR)
8.5:1
Dome volume (CC)
-5.3cm3
Compression height (CH)
34.00mm
Pin diameter
5,72mm wall tool steel pins, 22mm
Features
HD2 Forging; FSR series piston skirt
Pistons are with 1mm deeper valve pockets