Esileht TIHENDID Athena Racing head gaskets Opel 2.0 C20LET/XE Athena Cooper Ring cylinder head gasket 88×1.6mm 330062R
Nissan 2.0 SR20DE/DET Athena MLS cylinder head gasket 87x1.5mm 338415R €176.00
Back to products
Honda Civic Type-R Athena K20A1/2/3, K24A MLS cylinder head gasket 87x0.85mm 338430R €141.89
Opel 2.0 C20LET/XE Athena Cooper Ring cylinder head gasket 88×1.6mm 330062R
Kategooria: Athena Racing head gaskets
Kirjeldus
Athena Racing 330 series Cooper Ring cylinder head gasket set.
Cooper Rings are oversize (also fits for oversize bores).
Part number: 330062
Gasket thickness: 1.60mm
Bore size: 88.00mm
Part number starting with 330
Athena advantages
Reinforced material
Asbestos free composite raw material OE approved
Stainless steel ring (AISI304)
Silicon beading
Kojuvedu
Seotud tooted
Sold out
BMW 1.8 16V M42 Athena MLS cylinder head gasket 87×1.6mm 338287R
Athena Racing head gaskets
Loe edasi
BMW 3.0 3.2 S50B30 EURO, S50B32 Athena MLS head gasket 87×1.8mm 338081R
Athena Racing head gaskets
Lisa korvi
Sold out
BMW 3.0 N54B30 N55B30 Athena Cooper Ring cylinder head gasket 86×1.5mm 330074R
Loe edasi
Ford Fiesta 1.6 Turbo (2013-) Athena MLS cylinder head gasket 85.5×1.35mm 338403R
Lisa korvi
Ford Focus ST 2.5T 20V, Volvo B5254T Athena MLS cylinder head gasket 83×1.2mm 338284R
Opel 1.6 1.8 A16 Z16 Athena MLS cylinder head gasket 80x1mm 338286R
Renault R5 R9 1.4 Athena Cooper Ring cylinder head gasket 77.5×1.8mm 330009R
Volvo B23-230 Athena Cooper Ring cylinder head gasket 97.1x2mm 330028R