Esileht KOLVID Wiseco pistons Opel / Vauxhall 2.0 C20LET Wiseco pistons CR 8.8 87.00mm KE165M87AP
Audi / VW 1.8T 20V Stroker Wiseco pistons CR 8.5 82.5mm KE200M825 €911.90
Back to products
Nissan 350Z VQ35 Wiseco piston kit CR 8.8 96mm K605M96AP €1,318.90
Opel / Vauxhall 2.0 C20LET Wiseco pistons CR 8.8 87.00mm KE165M87AP
Kategooria: Wiseco pistons
Kirjeldus
Product detailed specification
Bore size
87.00mm
Stroke
86.00mm
Wiseco compression ratio (CR)
8.8:1
OEM compression ratio (CR)
9.0:1
Dome volume (CC)
-13cm3
Compression height (CH)
30.49mm
Pin diameter
21mm
Features
Round piston skirt
Fits for
 Opel – 2.0 16V (C20LET)