Esileht TIHENDID Athena Racing head gaskets Opel / Vauxhall 2.0 C20LET/XE Athena MLS cylinder head gasket 87.5×1.3mm 338317R
Lancia Delta 2.0 16V Turbo Athena MLS cylinder head gasket 87x1.6mm 338397R €209.00
Back to products
Opel 2.0 C20LET/XE Athena MLS cylinder head gasket 87.5x1.9mm 338318R €158.40
Opel / Vauxhall 2.0 C20LET/XE Athena MLS cylinder head gasket 87.5×1.3mm 338317R
Laost otsas
Kategooria: Athena Racing head gaskets
Kirjeldus
Athena Racing 338 series multilayer steel (MLS) cylinder head gasket.
The gaskets are assembled from 2-5 layers of high quality stainless and spring steels.
Part number 338317R
Gasket thickness: 1.30mm
Bore size: 87.50mm
Part number starting with 338
Athena advantages
Optimized radius embossing shape
Advanced stopper technology
Coating technology
Kojuvedu
Seotud tooted
Audi/VW 1.4 1.6 TSI TFSI Athena cylinder head gasket 77.8x15mm 338433R
Athena Racing head gaskets
Lisa korvi
BMW 1.6 2.0 N20 N26 Athena Cooper Ring cylinder head gasket 85×1.2mm 330070R
Athena Racing head gaskets
Lisa korvi
BMW 2.0 2.5 2.8 3.0 M50 Athena Cooper Ring cylinder head gasket 86×1.6mm 330011R
BMW M3 E46 3.2 S54B32 Athena Cooper Ring cylinder head gasket 87.5×1.2mm 330037R
Ford 1.6 Zetec Athena MLS cylinder head gasket 81×1.6mm 338271R
Ford Fiesta 1.6 Turbo (2013-) Athena MLS cylinder head gasket 85.5×1.35mm 338403R
Sold out
Ford Focus ST 2.5T 20V, Volvo B5254T Athena MLS cylinder head gasket 83×1.2mm 338284R
Loe edasi
Mitsubishi EVO X 2.0 4B11T Athena MLS cylinder head gasket 87.5x1mm 338422R