Esileht TIHENDID Athena Racing head gaskets Opel / Vauxhall 2.0 C20LET/XE Athena MLS cylinder head gasket 87.5×1.3mm 338317R
Lancia Delta 2.0 16V Turbo Athena MLS cylinder head gasket 87x1.6mm 338397R €209.00
Back to products
Opel 2.0 C20LET/XE Athena MLS cylinder head gasket 87.5x1.9mm 338318R €158.40
Opel / Vauxhall 2.0 C20LET/XE Athena MLS cylinder head gasket 87.5×1.3mm 338317R
Laost otsas
Kategooria: Athena Racing head gaskets
Kirjeldus
Athena Racing 338 series multilayer steel (MLS) cylinder head gasket.
The gaskets are assembled from 2-5 layers of high quality stainless and spring steels.
Part number 338317R
Gasket thickness: 1.30mm
Bore size: 87.50mm
Part number starting with 338
Athena advantages
Optimized radius embossing shape
Advanced stopper technology
Coating technology
Kojuvedu
Seotud tooted
Audi/VW 1.4 1.6 TSI TFSI Athena cylinder head gasket 77.8x15mm 338433R
Athena Racing head gaskets
Lisa korvi
Sold out
BMW 1.8 16V M42 Athena MLS cylinder head gasket 87×1.6mm 338287R
Athena Racing head gaskets
Loe edasi
BMW 4.0 M60B40 Athena Cooper Ring head gasket set: Left+Right 330024R+330025R
Lisa korvi
Ford Cosworth 2.0 YB Athena MLS cylinder head gasket 93.5×1.3mm 338041R
Sold out
Ford Focus ST 2.5T 20V, Volvo B5254T Athena MLS cylinder head gasket 83×1.2mm 338284R
Loe edasi
Peugeot Citroen 1.6 16V TU5J4 Athena MLS cylinder head gasket 80×1.3mm 338010R
Subaru WRX 2.0 EJ20 Athena MLS cylinder head gasket set 94×1.3mm 338001R
Volvo B23-230 Athena Cooper Ring cylinder head gasket 97.1x2mm 330028R