Esileht TIHENDID Athena Racing head gaskets Opel / Vauxhall 2.0 C20LET/XE Athena MLS cylinder head gasket 87.5×1.3mm 338317R
Lancia Delta 2.0 16V Turbo Athena MLS cylinder head gasket 87x1.6mm 338397R €209.00
Back to products
Opel 2.0 C20LET/XE Athena MLS cylinder head gasket 87.5x1.9mm 338318R €158.40
Opel / Vauxhall 2.0 C20LET/XE Athena MLS cylinder head gasket 87.5×1.3mm 338317R
Laost otsas
Kategooria: Athena Racing head gaskets
Kirjeldus
Athena Racing 338 series multilayer steel (MLS) cylinder head gasket.
The gaskets are assembled from 2-5 layers of high quality stainless and spring steels.
Part number 338317R
Gasket thickness: 1.30mm
Bore size: 87.50mm
Part number starting with 338
Athena advantages
Optimized radius embossing shape
Advanced stopper technology
Coating technology
Kojuvedu
Seotud tooted
BMW 1.6 2.0 N20 N26 Athena Cooper Ring cylinder head gasket 85×1.2mm 330070R
Athena Racing head gaskets
Lisa korvi
BMW 2.0 2.5 2.8 3.0 M50 Athena Cooper Ring cylinder head gasket 86×1.6mm 330011R
Athena Racing head gaskets
Lisa korvi
Sold out
Ford Focus ST 2.5T 20V, Volvo B5254T Athena MLS cylinder head gasket 83×1.2mm 338284R
Loe edasi
Mitsubishi EVO 4-9 2.0 4G63 Athena MLS cylinder head gasket 85.3×1.3mm 338016R
Peugeot Citroen 1.6 16V TU5J4 Athena MLS cylinder head gasket 80×1.3mm 338010R
Subaru WRX 2.0 EJ20 Athena MLS cylinder head gasket set 94×1.3mm 338001R
Sold out
Toyota 2.0 3S-GE Athena MLS cylinder head gasket 87×1.3mm 338326R
Loe edasi
Volvo / Ford Duratec 2.0 2.3 16V Athena Cooper Ring cylinder head gasket 89×1.2mm 330056R