Esileht KOLVID Wiseco pistons VAG 1.4 16V TSI Wiseco pistons CR 10:1 77mm KE192M77AP
Toyota Supra 3.0 2JZGTE Wiseco Pistons kit CR 8.3 86.25mm K550M8625AP €1,230.89
Back to products
Audi / VW 1.8T 20V Wiseco pistons CR 8.5 82mm K563M82AP €911.90
VAG 1.4 16V TSI Wiseco pistons CR 10:1 77mm KE192M77AP
Laost otsas
Kategooria: Wiseco pistons
Kirjeldus
Product detailed specification
Bore size
77.00mm
Stroke
75.60mm
Wiseco compression ratio (CR)
10.0:1
OEM compression ratio (CR)
10.0:1
Dome volume (CC)
-8.4cm3
Compression height (CH)
29.11mm
Pin diameter
19mm
Features
Accepts Turbo and Nitrous, Round piston skirt
Oil squirter removal or spacers required
Fits for
VAG – 1.4 16V TSI EA211