Esileht KOLVID Wiseco pistons VW 2.8 2.9 VR6 12V Wiseco piston kit CR 9.0 82.5mm K608M825
Toyota Supra 3.0 2JZGTE Wiseco Pistons kit CR 8.3 86.25mm K550M8625AP €1,230.89
Back to products
Audi / VW 1.8T 20V Wiseco pistons CR 8.5 82mm K563M82AP €911.90
VW 2.8 2.9 VR6 12V Wiseco piston kit CR 9.0 82.5mm K608M825
Laost otsas
Kategooria: Wiseco pistons
Kirjeldus
Product detailed specification
Bore size
82.50mm
Stroke
90.30mm
Wiseco compression ratio (CR)
9.0:1
OEM compression ratio (CR)
10.0:1
Dome volume (CC)
-26.2cm3
Compression height (CH)
32.38mm
Pin diameter
20mm
Features
Accepts Turbo and Nitrous; Full Round Skirt
Fits for
VW VR6 – 2.8 2.9 12V (AAA, ABV)